تبلیغات
کانون جوانان هلال احمر شهرستان بندرعباس - بندرعباس چیست؟ و از کجا به کجا رسیده
کانون جوانان هلال احمر شهرستان بندرعباس
هر جوان ایرانی یک امدادگر
گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دبیر کانون :حسین رضایی

سرگرو های چهار گانه سازمان جوانان شاخه آزاد بندرعباس

صلح و دوستی: عماد عابدینی
تسکین آلام بشری: علیرضا عابدینی
حمایت از زندگی و سلامت انسان ها: نادر احمد پور
احترام انسان ها : ادریس علمداری

مدیر وبلاگ : کانون جوانان هلال احمر
نظرسنجی
نظر شما در مورد فعالیت های وبلاگ کانون جوانان بندرعباس چیست؟

میخوام توی این پست اطلاعاتی درباره بندرعباس براتون بذارم که فکر میکنم برای خیلی ها جالب باشه! امیدوارم حوصله مطالعه داشته باشید.

 

در زمان فرمانروایی داریوش بزرگ (یعنی بین سالهای ۵۸۶ و ۵۲۲ پیش از میلاد) فرمانده سلیاک به فرمان داریوش بزرگ از محلی که اکنون بندرعباس نامیده می شود با کشتی به اکتشاف اقیانوس هند و دریای سرخ پرداخت.  زمانی که اسکندر مقدونی در حال فتح سرزمین شاهنشاهی ایران بود، این منطقه با نام هُرمیرزاد (Hormirzad) شناخته می‌شد که البته مرکزیت اصلی آن بیشتر با جزیره هرمز بود.

این منطقه در همیشه تاریخ منطقه مهم و استراتژیکی بود و مدام همه دوستان و دشمنان ایرانیان به این منطقه نگاه خاصی داشتند تا آنجا که بارها به اینجا حمله کرده و حتی آن را اشغال کردند!

به هر حال در سال ۱۶۲۲ میلادی شاه عباس صفوی توانست با کمک انگلیسی‌ها و فرماندهی یک سردار ایرانی  به نام امام قلی خان پرتغالی ها را شکست داده و از منطقه بیرون کند.

به افتخار این فتح بندر گمبرون به بندر عباس تغییر نام داد. در تقسیمات فعلی کشوری شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان و یکی از مهم‌ترین مراکز راهبردی و بازرگانی ایران در جوار خلیج فارس و دریای عمان می‌باشد.

 

اهالی بندرعباس به گویش بندرعباسی یا بندری صحبت می‌کنند. بندری یکی از گویش های زبان فارسی است که ویژگی‌های فارسی کهن را حفظ کرده‌است. از سوی دیگر به خاطر روابط تاریخی بازرگانی شماری از ‌واژه‌های اروپایی ، عربی و هندی نیز در آن دیده می‌شود. البته به دلیل تنوع قومی و نژادی، این گویش در محله های اصیل و  مختلف شهر نظیر نایبند، خواجه عطا، سورو، پشت شهر، مغ ناخا (نخل ناخدا)، شهرک توحید و حتی شهرها و روستاهای کوچک اطراف با لهجه های مختلف صحبت می شود

 

بندر شهید رجایی و بندر شهید باهنر به دلیل موقعیت مناسب جغرافیایی، به عنوان نقطه اتکای بندرعباس در جهت جابه‌جایی کالا و سرمایه در اشکال مختلف، نتایج اقتصادی به سزایی برای استان هرمزگان به همراه داشته و بندرعباس را به منطقه ویژه اقتصادی معادن، فلزات، کشتی‌سازی و صادرات و واردات کالا تبدیل کرده‌است.

مجتمع های تجاری سیتی سنتر، زیتون ، ستاره جنوب، نیلی ، ستاره شهر، سرو، رویال و پاسارگاد و ملکه آسمان هاو کارگزاری در کنار بازارهای سنتی مثل بازار اوزی‌ها، بازار لاری‌ها، بازار شهرداری و بازار روز فعال هستند. مراکز تجاری نور ، صدف، مروارید و ...و مجموعه فرهنگی ورزشی پارمیس بزرگترین مجموعه فرهنگی ورزشی جنوب ایران نیز در حال ساخت می باشد.

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بندرعباس به شرح ذیل است:

دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه پیام نور (که علاوه بر بندرعباس در بستک، میناب و بندرلنگه ،حاجی اباد نیز شعبه دارد)، دانشگاه آزاد اسلامی (که در بندر لنگه، قشم، بستک، میناب، رودان و هرمز، حاجی آباد نیز شعبه دارد)، دانشگاه صنعتی امیرکبیر- واحد بندرعباس، آموزشکده‌های فنی شهید کرانی بندرعباس و آموزشکده فنی و حرفه ای سماء بندرعباس و فنی و حرفه‌ای فاطمیه بندرعباس، مرکز تربیت معلم شهید باهنر، مرکز تربیت معلم فاطمه‌الزهرا، مرکز تربیت معلم حضرت زینب و مرکز آموزش ضمن خدمت شهید بهشتی بندرعباس از مراکز آموزشی بندرعباس هستند همچنین بانک ژن زیست محیطی جنوب ایران نیز در بندر عباس واقع شده‌است.

بندرعباس به دلیل موقعیت خاص تجاری و توریستی خود دارای هتل‌های بزرگی است. هتل‌های بندرعباس عبارتند از: هتل بین‌المللی هرمز(۵ستاره)، هتل هما(۵ ستاره)، هتل خلیج فارس (۵ ستاره)، هتل آپارتمان آتیلار ۱ (۴ ستاره)، هتل آپارتمان آتیلار ۲، هتل آپارتمان قدس، هتل گوهرشاد، هتل گنو، هتل گلشهر، هتل سعدی، هتل حمزه، هتل نقش جهان، هتل دریا، هتل کوثر، هتل بو علی سینا، هتل امین و هتل فروغ

 

جاذبه‌های طبیعی گردشگری

جالب است بدانید چشمه های آب گرم فراوانی در این منطقه وجود دارد! چشمه آبگرم گنو، چشمه آبگرم خورگو، چشمه آبگرم سرخاء، چشمه آبگرم کشکوئیه، چشمه آبگرم نیان، چشمه آبگرم چستانه، چشمه آبگرم تیربوئیه (نزدیک شهر فین) و چشمه آبگرم باری بعضی از آنها هستند که البته وجود آنها نشانه آتشفشانی بودن کوههای گنو است!
همچنین منابع طبیعی دیدنی زیادی هم وجود دارند از جمله کوه گنو، کوه ذرتو، تپه چاه لرد، قادهار، جنگل کوه شب، سیخوران، بنوزاکین، غار سرخاء، آبشار سرخاء، غار چلو، شهر فین، جنگلهای کوهشاه، منطقه بخوان و روستای زیبای بنگلایان.

یکی از جاذبه های دیدنی بندرعباس صید مشتا می باشد. این نوع صید با استفاده از جزر و مد انجام می‌شود. در این روش چوب‌هایی در ساحل کار گذاشته شده و با استفاده از تور حصاری ایجاد می‌شود، که هنگام بالا آمدن آب تعدادی آبزی وارد آن شده و با پایین رفتن آب، آبزیان داخل آن به دام افتاده و به وسیله صاحبان مشتاها صید می‌شوند.

 

چند نمونه از آثار تاریخی شهر بندرعباس نیز عبارتند از:

مسجد و حمام گله‌داری: این حمام از پنج گنبد بزرگ و کوچک ساخته شده و به حمام شاه عباس نیز معروف است. البته بعید است که شاه عباس صفوی در آن استحمام کرده باشد!!! چون من در جایی نخواندم که او حتی یک بار به بندرعباس آمده باشد. حمام و مسجد گله داری ازجمله قدیمی ترین بناهای بندر عباس
و جز اثار تاریخی شهر محسوب می‌شوند که با فاصله کم از هم در محله اوزی‌ها واقع شده‌اند.
قدمت این ابنیه به دوره قاجاری می‌رسد یعنی تاریخ ساخت آن مربوط به حدود ۱۲۹۶ هجری قمری می‌باشد و در سال ۱۳۳۰ نیز به همت حاج احمد گله داری مرمت شده است.

خانه احمدی یکی از آثارهای تاریخی شهر بندرعباس به شمار می‌آید. این بنا مربوط به دوره قاجاریه است که توسط شخصی به نام حاج احمد گله داری بنا شده‌ است . این اثر تاریخی تحت شماره ۸۵۰۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده ‌است.

البته معبد هندوها هم هست که در بندرعباس به بُت گورُ معروف است در سال ۱۳۱۰ توسط هندوهای ساکن بندرعباس به سبک معماری هندی و توسط معماران هلندی بنا شده و در حال حاضر به عنوان موزه تاریخی استفاده می‌شود.
این معبد در مرکز شهر و در خیابان امام خمینی واقع شده ‌است. خوری به نام «گور سوزان» نیز در بندر عباس وجود دارد که گویا هندوهای ساکن شهر مردگان خود را در کنار آن می‌سوزاندند و احتمالا بنا به سنت هندوها خاکستر آنها را به این خور می‌ریختند.

مسجد ناصری که در سال ۱۳۰۴ هجری قمری ساخته شده ‌است. این مسجد بسیار زیبا نیز در سال ۱۳۸۶ بازسازی شده ‌است.

مسجد صحرا باغی این مسجد در سال ۱۳۱۰ هجری قمری بنا شده ‌است.

مسجد جامع دلگشا که در سال ۱۱۷۵ هجری قمری بنا شده ‌است. این مسجد در بلوار طالقانی قرار دارد و از یادگارهای سده‌های ۱۲ و۱۳ ه.ق به ‌شمار می‌آید. بخش قدیمی شبستان دارای ستونهای متعدد با سر ستونهای گچبری شبیه گله‌داری و مسجد دژگان است.

مجموعه برکه‌های باران، این مجموعه شامل شش برکه یا آب انبار مربوط به دوران صفویه ‌است و در گذشته از منابع ذخیره آب شیرین در بندر عباس بوده و هر برکه دارای چهار دهانه اصلی برای برداشت آب می‌باشد. این برکه‌ها در فضای مشجر وسیعی در محله استمبیک در خیابان ۲۲ بهمن در پشت موزه خلیج فارس قرار دارد.

پل قدیمی لاتیدان که در مسیر کاروانی لارستان به بندرعباس ساخته شده و در جهت گسترش امور بازرگانی به کار گرفته شده بود. این پل در ۵۰ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده و مربوط به دوره صفوی است.

محله باستانی سورو هم هست که در غرب بندرعباس قرار دارد و اصالتا به دوران ساسانیان بر می‌گردد. این محله دو قسمت دارد! سورو قبله و سورو روز!!! آیا میتونید حدس بزنید برای چی اینطور نامگذاری شده؟

بادگیر منبر گپ مربوط به اواخر دوره قاجار است و در بندر عباس، فلکه بلوکی، خیابان امام خمینی، روبروی پاساژ طلا واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۷۶۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مطالب دیگری هم دارم که انشاالله به موقع حتما میذارم رو وبلاگنوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 13 شهریور 1396 10:59 ق.ظ
Simply desire to say your article is as surprising. The clarity in your put up is just spectacular and that
i can suppose you're an expert in this subject.
Well with your permission let me to grasp your RSS feed to keep up to date with coming near near
post. Thank you a million and please continue the
enjoyable work.
جمعه 2 تیر 1396 11:48 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب اصل آیا نه حل و فصل کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای while.
من این کردم مشکل خود را با جهش در منطق
و یک خواهد را سادگی به پر کسانی که معافیت.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من می قطعا تا
پایان در گم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به وبلاگ کانون جوانان هلال احمر خوش آمدید خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای کانون جوانان هلال احمر شهرستان بندرعباس محفوظ است
div class=